פסיכולוגיה בודהיסטית

מרוץ החיים – לאן? : The race of life – Where to?

מרוץ החיים – לאן?

הדרך לחיים מודעים

קורס ללא לינה

חלק ניכר מזמננו תודעתנו נודדת – אנחנו מהרהרים במצבים שהתרחשו בעבר ושאי אפשר לשנותם, או מתכננים אירועים עתידיים שהם מעבר לשליטתנו. לעתים נדירות אנחנו בהווה, מודעים באמת למה שמתרחש ברגע הזה. אנחנו נישאים עם זרם החיים, נשלטים בידי רגשות עוכרים – דאגות, חרדות, טינה ועוד.

תרגול הקְשיבוּת (mindfulness) הוא כוח נוגד רב עוצמה למצבי התודעה המטרידים האלה; הוא מאפשר לנו לעסוק בחיינו כאן ועכשיו ולהתייחס אליהם בבהירות רבה יותר ובשקט נפשי.

אי אפשר להסתפק בתרגול הקשיבות במשך חמש דקות ביום; נוכל לשלב אותה בחיי היומיום שלנו אם נלמד לשים לב לפעילויות היומיומיות שלנו בשעת ביצוען. הקשיבות משמשת גם כלי יעיל שעוזר לנו לפתח סובלנות, קבלה, אהבה וחמלה גדולות יותר לעצמנו ולזולת.

הקורס מתבסס על ספרו של הדלאי לאמה "מעבר לדת". בשנה שעברה דנו בחלקים בספר שהציגו סוגים שונים של רגשות עוכרים. השנה נעמיק לבחון את התרגולים שפועלים נגדם.

במהלך הקורס גשה קלסנג וונגמו תבחן אתנו מהי קשיבות, מהם הסוגים השונים של קשיבות, וכן הלאה. כל שיעור יכלול מדיטציה מודרכת כדי להעניק למשתתפים הזדמנות לפתח תובנה עמוקה יותר של התרגול.

ההסברים והתרגולים אינם תלויים בשום דת מסוימת או בהקשרים תרבותיים. במקום זאת, הם מהווים גישה כללית לחיים בהרמוניה ומתוך תחושת רווחה עמוקה יותר.

  • מומלץ לקרוא לקראת הקורס את "מעבר לדת" (Beyond Religion) מאת הדלאי לאמה, ספר חדש המתורגם לעברית בהוצאת ידידי הדהרמה.

beyond religion - cover

♦♦♦

גשה קלסנג וונגמו (Geshe Kelsang Wangmo) היא הנזירה הראשונה שקבלה את התואר גשה לאחר 17 שנות לימוד במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית בדהרמסלה – ובכך פתחה דלת לנזירות נוספות לקבלת תואר זה.

גשה קלסנג וונגמו ידועה כמורה מבריקה שמציגה את הדברים המורכבים והקשים ביותר להבנה בצורה מאוד ברורה ונגישה, תוך שילוב מדיטציות המאפשרות את הבנת והטמעת הלימוד.

משנת 2004 היא מלמדת פילוסופיה בודהיסטית לסטודנטים המערביים החיים בדהרמסלה, עפ"י תוכנית הלימודים הנהוגה במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית; היא מלמדת פילוסופיה בודהיסטית לתלמידי תוכנית הלימודים בחו"ל של אוניברסיטת אמורי (משנת 2006); ולתלמידי תוכנית הלימודים בחו"ל של אוניברסיטת מיאמי (משנת 2010). כמו כן היא מלמדת בטושיטה, מתרגמת ומתרגלת.

גשה קלסנג וונגמו ממשיכה להגיע וללמד בישראל כאורחת ידידי הדהרמה.

♦♦♦

הקורס יתקיים בשפה האנגלית

ניתן להשתתף באחד מימי הקורס בלבד, על בסיס מקום פנוי, בתנאי שמדובר בהשתתפות מלאה, מתחילת היום ועד סופו.

נשמח לכיבוד לפינת קפה (פירות,עוגיות וכו'- עם העדפה לכיבוד בריא).

להסבר מפורט על מהלך הקורסים, כללי התנהגות, מה להביא ועוד – תוכלו לקרוא כאן.

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

ההרשמה תסתיים בשבת 2/12.

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Cognitive Behavioural Therapy and Buddhism

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"מעבר לדת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

כבוד הדלאי לאמה פורש בספרו תוכנית פורצת דרך הפונה גם אל מיליוני האנשים שאינם רואים בעצמם חלק משום מסורת דתית אך עדיין כמהים לחיים שיש בהם סיפוק רוחני ועשייה למען עולם טוב יותר. למידע נוסף ורכישה